Adres:
İncek Mah. İncek Center Turgut Özal Bulv. No:27-1 İncek Gölbaşı / ANKARA

E-Posta:
info@aksoyhayvancilik.com

Bitki çimlendirme veya fidan yetiştirme ülkemizde öteden beri açık arazide ve ekilebilir toprak üzerinde, son zamanlarda sınırlı da olsa seralarda yapıla gelmektedir.

Ancak başta  İsrail, Hollanda ve Belçika gibi kültür tarımı ile bağ ve bahçecilikte gelişmiş ülkeler fidan yetiştirmeyi bitki çimlendirme soğuk odalarında ele alma ve uygulama aşamasına gelmişlerdir.

Kültür tarımı ile bağ ve bahçecilikte verim ve hasılat artırımı, öncelikle kaliteli ve yeterli tohum üretimi ile, bitki çimlendirme ve yetiştirilmesine bağlıdır. Bu nedenle, bitki çimlendirme ve fidan yetiştirme teknik ve teknolojilerinden yeterli ve azami ölçüde faydalanma zamanı gelmiştir.

Kültür tarımı ile, bağ ve bahçecilikte öncelikle kaliteli ve verimli bitki tohumu üretmek farklı ve önemli teknik ve teknoloji konusudur. Kaliteli ve verimli bitki tohumlarından bitki çimlendirmek ve fidan yetiştirmek ise daha da farklı ve önemli teknik ve teknoloji konusudur.

Ancak besin ürünlerinin taze ve bozulmadan saklanabilmesi için yararlanıla gelen soğuk depolar, bu defa bitki çimlendirme fidan yetiştirmede de önem kazanmaktadır. Soğuk depoculukta bitki çimlendirmeye veya bitki tohumlarının çimlenerek yeşermesine uygun ortam ± 0 °C sıcaklık ve % 100 bağıl nem ile sadece gündüz saatlerinde loş bir aydınlatma ortamıdır.

İşte böyle bir ortamda, yani; ± 0 °C sıcaklık ve % 100 bağıl nemli bitki çimlendirme soğuk odalarında bitki tohumlarından oluşturulan çim +5  °C sıcaklığında ve bağıl nemi % 100 değerine çok yakın çim büyütme soğuk odalarına alınır. Bu tür çim büyütme soğuk odalarında çim büyütülmesi sağlandıktan sonra oluşmuş olan bitki veya fidancıklar depolanmak veya pazarlanmak üzere +7 °C sıcaklığında ve bağıl nemi % 100 değerine çok yakın soğuk odalara alınır.

Çim büyütme ve bitki stoklama soğuk odalarında da aydınlatma, bitki çimlendirme soğuk odalarında olduğu gibi, sadece gündüz saatlerinde loş bir aydınlatma ortamı olarak ele alınır ve uygulanır.

Bitki çimlendirme, çimlenen bitkiyi büyütme ve fidan yetiştirme ile yetişmiş bitkiyi pazarlama işi aslında ziraat mühendisleri ile biyologların çalışma alanları dahilindedir. Ancak termodinamik ve soğutma mühendislerine düşen görev, ziraat mühendisleri ve biyologların bu tür çalışma alanlarında ihtiyaçlarına ve taleplerine uygun soğuk depolar ve tesisler yapmaktır.

Diğer Önemli Bilgiler

Aşı Takvimi

Aşı Takvimi

Kanatlı Hayvanlarda Görülen Hastalıklar

Kanatlı Hayvanlarda Görülen Hastalıklar

Biyo Güvenlik ve Hastalıklardan Korunma

Biyo Güvenlik ve Hastalıklardan Korunma

Kümes Tavuklarınız İçin

Kümes Tavuklarınız İçin

Bitki Çimlendirme Soğuk Odaları

Bitki Çimlendirme Soğuk Odaları